پایگاه خبری خومه

تاریخ انتشار: ۱۷ام آبان ۱۳۹۳  ساعتآبان ۱۷, ۱۳۹۳

این برگه در حال کامل شدن می باشد…

 

 

1 (15)

 

 

نگاهی اجمالی به بخش آب پخش
آب‌پخش شهری در بخش آب‌پخش شهرستان دشتستان استان بوشهر ایران است.شهر آب‌پخش مرکز بخش آب‌پخش می‌باشد. این شهر با برازجان (مرکز شهرستان دشتستان) ۲۰ کیلومتر فاصله دارد. و در ۷۰ کیلومتری شهر بوشهر قرار گرفته‌است.

مشخصات:
آب‌پخش براساس سرشماری رسمی سال ۱۳۸۵ دارای ۱۵۳۰۲نفر (۳۲۱۶خانوار) جمعیت بوده است. و در سرشماری سال ۱۳۹۰ طی ۵ سال ۱۵ درصد رشد جمعیتی داشته و جمعیت آن طبق آخرین سرشماری رسمی (سال ۱۳۹۰) به ۱۷ هزار و ۲۳۸ نفر رسیده است. عامل اصلی در رشد جمعیتی این شهر مهاجر پذیر بودن این شهر می‌باشد شهر آبپخش دارای سه محله (شهرک) می‌باشد که عبارتند از: «درواهی، بهرام آباد و قلایی».
آب باغات آن از رودخانه شاهپور از سد انحرافی شهر سعدآباد (۵ کیلومتری آب‌پخش) تأمین می‌شود. نهر بتنی گرفته شده از از آن رودخانه در آبپخش به چند قسمت تقسیم شده و پخش می‌شود. علت نامگذاری شهر نیز همین است.

از نخلستان‌های اطراف این شهر انواع مختلفی از خرما برداشت می‌شود. برخی از آنها از این‌قرارند: کبکاب – برهی – بریمی – شیخالی – محبوبی – حاج باقری – قندی – شکری – گنتار.
در قسمت‌های زیادی از زمین‌های آب‌پخش، محصول گندم، هندوانه، طالبی به صورت دیم و آبی کاشته می‌شود.

علاوه بر باغداری که شغل اصلی بسیاری از مردم شهر آبپخش است تعداد زیادی از مردم این شهر به کارهای فرهنگی، کارمندی، مغازه داری، و همچنین شرکت‌های بزرگ و کوچک تولیدی و توزیعی و… اشتغال دارند، آبپخش مهاجر از روستاهای اطراف برای رفاه شهری و دیگر نقاط ایران برای کار هم دارد.

مردم شهر آبپخش مسلمان بوده و پیرو مذهب شیعه جعفری اند. بیش از ۷ مسجد و اماکن مذهبی بسیاری مانند حسینیه و… در این شهر وجود دارد. مصلای آن درحال احداث است و اکنون نماز جمعه در مسجد رحمت برگزار می‌شود.چندین هیات مذهبی فعالیت چشمگیر دارند مانند: هیات ابوالفضل العباس (ع) مسجد صاحب الزمان – هیات محبین امام حسین (ع) – هیات ام‌البنین – هیات محبین آل یاسین و…

مکان‌های گردشگری این شهر عبارت‌اند از: نخلستان‌های انبوه خرما، پارک بوستان خضرا، پارک خلیج فارس، منطقه چهارراه. اواخر زمستان و اوایل بهار برای گردشگری در این شهر بسیار مناسب است.در قدیم جاهای دیدنی بسیار زیبایی هم داشت که به مرور زمان تخریب و یا نابود شدند مانند باغچه بانک که سرشار از درختان اوکالیدوس و یا انجیر وحشی و دیگر درختان زینتی بود و یا آبشار آبپخش که بسیار زیبا بود.

خرمای تازه، شیره مرغوب خرما، انواع فراورده‌های لبنی محلی مانند ماست و لورک و پنیر و… , صنایع دستی ساخته شده از برگ درخت نخل نظیر دمکش، حصیر، زنبیل و… بافتنی‌های نخی و پشمی نظیر گلیم فرش مرغوب، غذاهای لذیذ مانند حلوا رنگینک با تزیین خرما، قلیه ماهی، للک، مرغ شکم پر همچنین انواع نان و کیک محلی مانند نان نازک، تیرمال، مشتک شکرزده، مشتک کراتی، گرده کنجدی و… که مربوط به گذشته آبپخش است و هم اکنون در بین محله‌های قدیمی این شهر رواج بیشتری دارد.

آبپخش در نقشه

تصاویری از آب پخش

آخرین اخبار
آمار بازدید
بازديد امروز : 153
افراد آنلاين : 5
بازديد ديروز : 177
بازديد اين هفته : 977
بازديد اين ماه : 1971
بازديد کل : 67306
ورودي گوگل : 0
تعداد لينک ها : 0