پایگاه خبری خومه

تبليغات

تبليغات

تبليغات

تبليغات

تبليغات
کد خبر: 665
تاریخ انتشار: ۱۷ام تیر ۱۳۹۳  ساعتتیر ۱۷, ۱۳۹۳

وزیر خارجه کشورمان گفت: برای رسیدن به راه‌حل به هر قیمتی آمادگی نداریم، روی حقوق‌مان ایستادگی می‌کنیم و تلاش داریم راه حل قابل قبول، منطقی و درازمدت و پایدار پبدا کنیم.

ظریف: هر راه حلی شامل ادامه غنی سازی است

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان امروز (سه‌شنبه) در وین تصریح کرد: اگر حمایت‌های مقام معظم رهبری نبود هیچ توفیقی در مذاکرات هسته‌ای امکان پذیر نبود.

وی در خصوص بیانات مقام معظم رهبری در حمایت و اعتماد به تیم هسته‌ای کشورمان گفت: ما همواره قدردان حمایت‌های مقام معظم رهبری هستیم. فرمایشات دیروز مقام معظم رهبری کاملا نشان داد ایشان در جزییات موضوع بحث هسته‌ای نیازهای کشور، برنامه های درازمدت کشور در حوزه هسته‌ای و همین طور در مورد جزییات مذاکرات هستند و با دقتی که ویژه ایشان بوده و همواره موضوعات مهم و اساسی کشور را با دقت کامل و ریزبینی و با رعایت همه ظرافت ها بیان فرموده بودند و می‌فرمایند، موضوع هسته‌ای را هم مطرح کردند.

ظریف با تاکید بر اینکه جا دارد همه دست اندرکاران و مخصوصا دوستان عزیز ما و اصحاب رسانه به ظرایف فرمایشات مقام معظم رهبری توجه کنند، افزود: همیشه قدردان حمایت ایشان بودیم و هستیم و اگر حمایت های مقام معظم رهبری نبود هیچ توفیقی در مذاکرات هسته‌ای امکان پذیر نبود و رهنمودهایی که ایشان هم به صورت خصوصی به اعضای تیم ارائه فرمودند و هم نکاتی که در بیانات دیروزشان و در بیانات قبلی شان هم مطرح کردند حتما چراغ راه ما برای رسیدن به راه‌حل خواهد بود و لازم است این بیانات و این دیدگاه‌هایی که از طرف ایشان مطرح شد مبنای کار همه دست اندرکاران قرار بگیرد.

مذاکره کننده ارشد هسته‌ای با بیان اینکه تیم مذاکره کننده اجازه نخواهد داد به حقوق مردم ایران دست اندازی شود، گفت: بحث در مورد همه موضوعات ادامه دارد و همانطور که مقام معظم رهبری با محبت و لطف همیشگی شان مطرح کردند تیم مذاکره کننده با عنایت به حقوق مردم اجازه نخواهد داد که در مورد حقوق مردم ایران دست اندازی صورت بگیرد .

وی گفت: در مورد همه این مسائل تلاش می‌کنیم ، راه‌حل هایی را پیدا بکنیم که هم دسترسی ما به آخرین فناوری‌های روز دنیا تامین شود و هم‌، محدودیت‌هایی که برای مردم ایران از نظر اقتصادی، به وسیله تحریم‌ها ایجاد شده است رفع بشود. هم راه برای همکاری‌ها در حوزه فناوری هسته‌ای فراهم شود که امکان افزایش دانش فنی ما باشد، هم دستاوردهایی که ما داشتیم در این حوزه‌های مهم از این دستاوردها حراست شود.

ظریف که با واحد مرکزی خبری در وین گفت‌وگو می‌کرد، گفت : اینها مبانی‌ای است که ما براساس آن مذاکره می‌کنیم و امیدواریم که با استقامت و پایداری روی حرفمان با ارائه نظر منطقی و با بیان دقیق و همانطور که در فرمایشات مقام معظم رهبری هم مشاهده کردیم، بتوانیم دنیا را قانع کنیم که باید بپذیرند که با یک برنامه هسته‌ای کاملا صلح امیز زندگی کنند.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: این آمادگی را داریم که نشان دهیم این برنامه ما کاملا صلح آمیز است به خاطر اینکه جمهوری اسلامی همانطور که بارها در بالاترین سطوح گفته شده نه به سلاح هسته‌ای به عنوان یک ابزار تامین امنیت اعتقادی دارد و نه معتقد است که سلاح هسته‌ای می تواند امنیت را تامین بکند و نه اعتقاد دارد که استفاده از این ابزار مشروعیتی دارد.

ظریف گفت: معتقدیم که در واقع کل دنیا به سمت عاری شدن جهان از سلاح هسته‌ای پیش برود و ما هم همواره در این مسیر پیشقدم هستیم.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پیش بینی از آینده مذاکرات گفت: امیدواریم که در صورتی که طرف مقابل آمادگی داشته باشد این واقعیات را ببیند، حرف‌های ما را جدی توجه بکند و بپذیرد که مردم ایران هیچگاه در مقابل فشار، عقب نشینی نکردند، بهترین راه برای گفت‌وگو با مردم ایران راه تکریم و احترام و تلاش برای رسیدن به فهم متقابل است، اگر به این نتیجه برسند که ما امیدواریم اینکار در همین چند روزه تبلور پیدا بکند، رسیدن به راه‌حل ممکن است .

ظریف گفت : البته ما برای ر سیدن به راه‌حل به هر قیمتی آمادگی نداریم، ما روی حقوق مان ایستادگی می‌کنیم، اما واقعا تلاش هم می‌کنیم که یک راه‌حل قابل قبول و متین، منطقی و دراز مدت و پایدار پبدا بکنیم، به خاطر اینکه دنیا به این واقعیت برسد که راه‌حلی که تحمیلی باشد راه‌حل نیست و اگر برای یک مدت کوتاهی هم بتوانند از یک راه‌حل تحمیلی استفاده کنند این راه‌حل هیچ گاه پایدار نخواهد بود.

بافزودن نظر

برای ارسال نظر باید وارد حساب کاربری خود شوید

آخرین اخبار
آمار بازدید
بازديد امروز : 151
افراد آنلاين : 3
بازديد ديروز : 177
بازديد اين هفته : 975
بازديد اين ماه : 1969
بازديد کل : 67304
ورودي گوگل : 0
تعداد لينک ها : 0